Spor yapmaktan anne adayları her ne kadar korksalar da, aslında sporun hem anne, hem de bebek için çok fazla yararı vardır. 

Bu yazımda sizlere, sporun hamileler için yararlarını ve hamileyken hangi tür sporların tercih edilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

 

Spor yapmak kan akışını, sindirim sistemini ve bağışıklık sistemini düzenler. Vücudun enerjik ve dinç kalmasına yardımcı olur. Ayrıca spor, vücudunuzun dayanaklılık ve esnekliğinin artmasına da yardımcı olur. Esneklik, anne adayları için çok önemli bir faktördür. Araştırmalara göre, spor yapan anne adaylarının, doğum esnasında zorluk yaşamadığı, rahat ve kolay bir doğum yaşadıkları gözlemlenmiştir.

 

Hamileler için önemli diğer bir faktör ise, strestir. Hamilelerin kesinlikle stresten uzak durması gerekmektedir. Bu yüzden, spor yapmak stresi azaltacağı için, düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

 

HANGİ TÜR SPORLAR TERCİH EDİLMELİ?

 

PİLATES

 

Hamilelikte en çok yarar sağlayan sporların başında pilates gelmektedir. Pilates yapmak, ödemlerin azalmasını, doğum esnasında solunumun daha düzenli olmasını, doğum sonrası iyileşme sürecinin daha kısa olmasını ve daha kaliteli uyku düzenini sağlamaktadır.

 

YÜRÜYÜŞ

 

Hamilelikte hareketsiz kalmak, bebeğinizi ve sizi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden günde 30 dakikalık yürüyüş, stresi azaltmaya, bebeğinizin daha sağlıklı olmasına ve diyabet riskinin düşürmeye yardımcı olur.

 

YÜZMEK

 

En etkili sporların başında, yüzme gelmektedir. Yüzmek, suyun içinde kendinizi hafif hissetmeye, vücudunuzun hızlı bir şekilde biçimlenmesine ve hamilelik dönemindeki bulantılarınızın azalmasına yardımcı olur.

 

YOGA

 

Hamileyken yoga yapmak, rahatlamanıza, enerjik hissetmenize ve depresyondan uzak durmanıza yardımcı olur. Ayrıca solunumunuzu düzenlediği için, doğum esnasında kolaylık sağlar.