Hamilelikte sağlıklı olmanın ilk kuralı, sağlıklı ve doğru bir şekilde beslenmedir. 
 

Bebeğiniz olduğu için iki kişilik beslenme düşüncesi çok yanlıştır. Aynı şekilde kilo almamak için yetersiz beslenme, hem anneye hem de bebeğe oldukça zarar vermektedir.

Hamileler için, günlük ideal kalori alımı miktarı 2500-2700 arasıdır. Yenilen besinlerin içerisinde mutlaka vitamin, mineral ve nutrientler olmalıdır. Ayrıca protein ve kalsiyum alımı da çok önemlidir. Dört temel besin grubu olan et, süt, tahıllar, meyve ve sebzeler her gün düzenli bir şekilde alınmalıdır.

Protein kaynağı olan tavuk, et ve kurubaklagil hamilelik süresi boyunca tüketilmesi büyükönem taşır. Besinlerin, mutlaka tüketilmeden önce iyice yıkanması gerekmektedir.

Ayrıca, mevsim dışı olan meyvelerin tüketilmemesine önem gösterilmelidir. Hamilelikte enönemli bir diğer faktör ise sıvı tüketimidir. Vücuttaki günlük sıvı miktarının tamamlanmasıhem bebek için hem de anne için oldukça faydalıdır. Bu sıvı su, ayran, taze meyve suları ve sütten karşılanabilir.

 

UZAK DURULMASI GEREKEN BESİNLER

 

Şeker ve yağ miktarının yüksek, besin değerleri düşük olan besinlerin hamilelere hiç bir yararı yoktur. Bu yüzden çok fazla tüketilmemesi, şeker ihtiyacının meyvelerden karşılanması gerekmektedir. Kaçınılması gereken bir diğer besin ise, konserve ve paketlenmiş gıdalardır. İçerisinde katkı maddesi bulundurduğu için, hamilelerin kesinlikle uzak durması gerekmektedir.

Ayrıca hamileyken, sigara ve alkolden uzak durmalı, sigara içilen ortama bile girilmemesi gerekmektedir. Sigara dumanı bebeğinize ciddi anlamda zarar vermektedir. Çay ve kahve tüketiminde ise aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz.