Gebeliğin dördüncü ayından itibaren anne karnındaki bebekler, dışarıdaki sesleri duymaya başlayıp tepkiler gösterebiliyorlar. Doktorlar, bebeklerin daha sağlıklı bir şekilde büyümeleri için anne adaylarına klasik müzik dinlemelerini öneriyor.

Klasik Müzik Bebeğin Gelişimi Üzerinde Olumlu Bir Etki Sahibi

Anne adayının dinlediği müziklerin türü ve ses seviyesi, kendi ruh halini etkilediği gibi bebeğini de etkiler. Örneğin, yüksek sesle dinlenilen müzikler, bebeğin kalp atışlarını hızlandırırken, gürültülü ve sert müzikler bebeği tedirgin edebilir.

Gebelik döneminde anne adaylarına klasik müzik dinlemeleri tavsiye edilir. Çünkü klasik müziğin anne ve bebek üzerinde depresyonu azaltıcı, yatıştıran ve duygusal gelişimi destekleyen bir etkisi olduğu biliniyor.

Bebek Bekleyen Anneler Bu Hatalara Düşmemeli

Anne adayının ses seviyesi yüksek veya sert müzikler dinlemesiyle, bebekte stresten dolayı aşırı hareketlenmeler görülebilir. Bebek bu sert müziklerden rahatsızlık duyabilir. Bu yüzden anne adayları bebeğini strese sokacak müzikler yerine, hafif ritimli, huzur verici müzikler dinlemelidir.

Gebelik döneminde yapılan ikinci hata ise, anne adayının bebeği müziği daha iyi duyması için cep telefonunu karnına dayamasıdır. Bu durum, bebeği aşırı sesten rahatsız olmasından başka bir işe yaramamasının yanında bebeğin cep telefonundan doğrudan radyasyon almasına neden olacaktır.

Klasik Müzikle Büyüyen Bebekler Daha Uyumlu Bireyler Oluyor

Klasik müzik, bebeğin daha uyumlu ve sakin bir birey olmasını destekler. Anne adayının gebeyken dinlediği hafif ritimli, huzur veren klasik müzikler, bebeğin sakinleşmesine yardımcı olurken anne adayının da yaşayabileceği stres ve depresyonu azaltır. Klasik müzik, bebeğin zihinsel ve duygusal gelişimini hızlandırır.

Aynı zamanda gebelik döneminde bu tarz müzikler dinlendiğinde, bebeğin beyninde oksijen artışını sağlar ve kalp ritminin düzene girmesine yardımcı olur. Araştırmalara göre, klasik müzikle büyüyen bebeklerin kulak ve dil gelişimi de diğer bebeklere göre daha hızlı olduğu söyleniyor.

Klasik Müziğe Yeni Başlayan Annelere 5 Klasik Müzik Önerisi

Klasik müzik dinlemeyi seven veya bebeğinin sağlığına iyi geleceği düşüncesiyle klasik müzik dinlemeye başlayacak anne adayları için işte klasik müziğe gönül vermiş sanatçıların en güzel eserleri!

Vivaldi – Spring

Bach – Air

Schubert - Serenade

Beethoven- Für Elise

Mozart- Turkish March

Tchaikovsky - Swan Lake