Yaz aylarında doğum yapmak avantajları ve dezavantajları bir arada sunar. 
 

Bebeğiniz güneşten ve sıcak havadan maksimum ölçüde faydalanarak daha hızlı serpilip, büyüyebilir. Ayrıca yıkanmak ve açık havada dolaşmak oldukça keyiflidir.

 

Ancak bakım, temizlik ve beslenme kurallarına da azami ölçüde dikkat etmek gerekir. Sıcak hava, nem ve güneş bir noktadan sonra bebeğinizin sağlığını tehdit edebilir. Bebek giysilerinin seçimi de hassas olunması gereken noktalardan biridir.  

 

Hassas bebek cildi için pamuklu kumaşlardan vazgeçilmemelidir. Pamuklu kumaşlar bebeğinizin cildinin nefes almasını sağlar. Sıcağa karşı vücudunu bir kalkan gibi korur. Bebekler için her mevsim en doğru seçim pamuklu giysilerdir.

 

Yumuşak olmayan, sert kumaşlardan yapılmış giysiler bebeğin korumasız teninde hassasiyet ve kızarıklık gibi olumsuz etkiler yaratır.

 

Yanlış ve sağlıksız kıyafet seçimi bebeğinizde alerji, bacak ve kol altlarında pişik, deride yanma hissi ve kaşıntı yapabilir. Sentetik karışımı kumaşlar ve kimyasal boyalı kıyafetler bebeğinizin deri solunumunu engeller, terlemeyi artırır ve çeşitli deri hastalıklarına sebep olabilir. Hava alan ve terletmeyen kumaşları tercih ederseniz, bebeğinizin rahat bir yaz geçirmesine yardımcı olursunuz.

 

Yenidoğan bebeklerin hava sıcaklıklarının arttığı yaz günlerinde nasıl giydirildiği oldukça önemlidir. Bebekler yeni uyandığında, uyurken ya da dışarı çıkarılırken dikkatli bir şekilde giydirilmelidir.

 

Yenidoğan bebek kıyafetleri ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler şöyle:

 

1.   Bebeği çok sıkı giydirmeyin. Bebeklerin vücut ısısı kolay yükseldiğinden, birkaç kat giydirilmeleri ateş yükselmesine neden olabilir.

2.   Yaz aylarında bebekleri güneşten korumak oldukça önemlidir. Bebeğin öğle güneşinden mümkün olduğunca uzak tutulması gerekir.

3.   Yenidoğan bebeklere dışarı çıkarken mutlaka şapka takılmalıdır.

4.   Bebeklerde vücut dolaşım sistemi tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle bebeğin el ve ayakları vücudunun diğer bölümlerine oranla daha soğuktur. Ancak bebeğin elleri soğuk olduğu için üşüdüğü düşünülmemeli.

5.   Bebek odasının ısısı ortalama 19-21 derece arasında olmalıdır. Sıcak havalarda bebeğin odasını sık sık havalandırmak, soğuk havalarda ise stabil bir sıcaklık düzeyi bulmak önemlidir.

6.   Yenidoğan bebekler, vantilatör ya da klima gibi cihazlardan çok kolay etkilenebilir. Bu nedenle bebeğin bulunduğu odada bu cihazlar çalıştırılmamalıdır.

7.   Bebeklerin uyurken aşırı terlemesini önlemek için ince giydirilmesi gerekir. Bebeğin üzerine ince bir örtü sermeniz de üşümemesi için yeterli olacaktır.

8.   Yenidoğan bebekler ince giydirilmiş olsa dahi, yazın sık sık terleyebilir. Bebeğin terlediği anda kıyafetlerinin değiştirilmesi önemlidir.

9.   Yenidoğan bebeklerin sıcaklık ve terleme nedeniyle su kaybını önlemek için bebeğe su verilmemelidir. İlk 6 ay boyunca sadece anne sütü, bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılar. Bebeğin su içmesi, sindirim sorunlarına ya da bebeğin sütü reddetmesine neden olabilir.

 

Yenidoğan bebeklerin kış aylarında olduğu gibi, yaz aylarında da doğru şekilde giydirilmesi oldukça önemlidir. Bebeklerin hem hastalıklardan korunması hem de hassas ciltlerinin zarar görmesinin engellenmesi açısından yaz aylarında kıyafet seçimine dikkat edilmelidir.