Hamilelik döneminde alınan kilolar ve vücutta meydana gelen değişiklikler anne adayının kıyafetlerinin tamamen değişmesine yol açar. 
 

Hamileliğin ilk 3 ayında anne adayı, gebe kalmadan önceki kıyafetlerini giyebilir çünkü ilk 3 ayda kilo alımı çok az olur hatta neredeyse hiç kilo alımı olmayabilir.

 

3. aydan sonra ise yavaş yavaş kilo artacak, karın büyüyecek, ayaklarda, bacaklarda ve kollarda şişme olacaktır. Bunlardan dolayı artık eski kıyafetlerden vazgeçip hamileliğe uygun yeni kıyafetler ve ayakkabılar seçmek büyük önem taşır.

 

Hamilelikte ne tür giyeceklerden kaçınmak gerekir?

 

-Beli sıkan sıkı giyecekler ve kemerler

-Naylon ve sentetik iç çamaşırları

-Sıkı ve sert sütyenler

-Yüksek topuklu ve ayağa tam oturan ayakkabılar

-Karın ve göbek kısmını sıkan kıyafetler

-Dar pantolonlar, bacağı sıkan çoraplar

 

Hamilelikte ne tür kıyafetler tercih

edilmelidir?

 

-Eşofman

-Rahat ve geniş şortlar

-Bol t-shirtler, erkek t-shirleri giyilebilir

-Rahat elbiseler, hamilelikler, etekler

-Pamuklu iç çamaşırları ve rahat yumuşak sütyenler

-Ayakkabıların topuğunun 2-3 cm olması gebelikte en ideal olanıdır. Yüksek topuklu giyilmemelidir. Tamamen düz ve çok ince tabanlı ayakkabı yerine 2-3 cm kısa topuklu bir ayakkabı vücut dengesi açısından daha ideal olacaktır.

 

Çünkü gebelikte bel çukurluğu artar ve anne karnındaki ağırlığı dengelemek için geriye eğilerek yürür, bunu dengelemek için ayakkabıda ufak bir topuk olması faydalı olur.

 

-Gebelikte ayaklarda ödem sık olduğu için ayakkabıların biraz geniş ve rahat olması gerekir.

 

Hamileyken deniz veya havuza girilebilir, yüzülebilir, mayo veya bikini giyilebilir. Hamilelikte giyilen kıyafetler ülkeler ve kültürler arasında çeşitli farklılıklar gösterir. 18. - 19. yüzyıllarda hamile kıyafetleri kadınların hamile olduğunun anlaşılmaması için tasarlanmıştır.

 

Ancak günümüzde çoğu ülkede hamile kadınlar hamileliklerini gizlemek istemezler; hamile iken de kendilerini iyi gösterebilecek kıyafetler tercih ederler.

 

Ayrıca günümüzde hamile kadınların büyük kısmı çalışmaya devam etmektedir. İş ortamı, spor salonu, hastane, hamile eğitim sınıfları gibi çeşitli sosyal ortamalarda bulunmaktadır. Bu nedenle hamile kıyafetleri de çok çeşitlilik kazanmıştır.