Gebelik sırasında en iyi yolculuk zamanı 14-28 hafta arasıdır. 
 

Bu dönemde erken gebelik sorunları çoğunlukla ortadan kalkmıştır. Daha sonraki dönemlerde ise hareket etmek ve uzun süre oturmak zordur, ayrıca erken doğum riskleri de artmıştır.

 

Gebelikte seyahat edilebilir mi? Hangi şartlar altında hamilelikte yolculuk yapılabilir? gibi sorular, özellikle gebeler tarafından en sık sorulan soruların başında geliyor. Bu konu hakkında endişe edilecek durum az olmasına rağmen Gebecik.com, okuyucularına özel olarak gebelik döneminde yapmak isteyecekleri seyahatleri güvenli ve rahat bir şekilde tamamlamaları için tavsiyeler bulunuyor.

 

Gebelikte Seyahat Edebilir miyim?

 

Hamilelik döneminiz sağlıklı ilerlediği, anne adayı ve bebek için herhangi bir risk olmadığı müddetçe gebelikte seyahat edilmesi güvenlidir. Gebelikte ikinci üç aylık dönem (second trimester), seyahat edilmesi için en güvenli dönemdir. Bir çok hamile kadın ilk üç aylık dönemde sabah hastalığı nedeniyle zorlandığı ve kendilerini oldukça yorgun hissettikleri için bu dönemden sonra seyahat etmeleri daha rahat olabilir.

 

Hamilelikte Seyahat Etmek İçin Güvenlik Önerileri

 

Seyahat etmek için hangi aracı kullanırsanız kullanın (araba, tren, otobüs veya uçak), sizin için öncelik her zaman güvenli seyahat etmek olmalıdır. Aşağıdaki öneriler size gebeliğinizde güvenli bir seyahat edebilmenize yardımcı olabilir.

 

Şayet arabaya biniyorsanız bebeğin ve kendi güvenliğiniz için mutlaka emniyet kemerini takın. (Hamile olmasanız da emniyet kemeri takmayı unutmayın)

 

Hava yastıkları olası bir kaza durumunda oldukça hayati önem taşırlar. Bu yüzden hava yastıklarının bulunduğundan ve çalışır durumda olduğundan emin olun.

 

Trenlerde genellikle hareket edebileceğiniz geniş alanlar bulunur, tuvaletleri genellikle küçüktür. Tren hareket halindeyken koltuk sırtlarından ve diğer tutacak yerlerden faydalanarak dengenizi koruyun.

 

Otobüs koridorları genelde dar mekanlardır ve küçük tuvaletler bulunur. Bu durum, sizin ulaşımınızı zorlayabilir. O yüzden otobüs hareket halindeyken oturmayı tercih edin. Tuvaleti kullanmanız gerekliyse dengenizi korumak için koltuklara tutunarak hareket edin.

 

Araba, otobüs veya trenle seyahat ederken çok uzun süre yolculuk etmeyin. Seyahat sürenizi 5 ile 6 saat arasında tutun.

 

Uçakla Seyahat Etmek Hamileler İçin Güvenli mi?

 

Gebelikte uçakla seyahat etmek güvenli kabul edilir. Aşağıdaki tavsiyeler uçakla yolculuk etmeyi hamileleri için daha rahat ve güvenli hale getirebilir:

 

Hamile kadınların 8. ay boyunca seyahat etmelerine bir çok hava yolu şirketi izin verir. Dokuzuncu ay içinde yolculuk edilebilmesi için genelde doktor izni olması şartıyla izin verirler.

 

Bir çok uçağın koridorları dar ve tuvaletleri küçüktür. Bu durum tuvalete ulaşmayı zorlaştırabilir. Herhangi bir türbülans olasılığına karşın ayakta durabilmeniz için koltuk sırtlarından mutlaka tutunun.

Erken doğum riski taşıyan ve çoğul gebelikler için 32. haftadan itibaren seyahat etmemeleri tavsiye edilir.

 

Gebelikte Deniz Yoluyla Seyahat

 

Gebelikte deniz yoluyla seyahat etmek güvenli olmasına rağmen, teknenin her hareketi bulantı yaşamanıza neden olabilir.

 

Yapacağınız herhangi bir deniz seyahatini daha rahat geçirmek için aşağıdaki tavsiyeleri değerlendirebilirsiniz.

 

Firmayı seçerken herhangi bir gebelik komplikasyonu olabilmesi durumunda, gemide bir sağlık personeli olup olmadığına dikkat edin.

Deniz tutmasına karşı kullanabileceğiniz, gebeliğiniz ve gelişmekte olan bebeğin sağlığına zarar vermeyecek bir ilaç yanınızda bulundurun.

 

Gebelikte Yurt Dışı Seyahat

 

Gebelikte yurt dışı seyahat etmekle ilgili aşağıdaki bilgiler, sizin için uluslararası bir yolculuğa çıkmanın uygunluğunu değerlendirmenize yardımcı olabilir.

 

Uluslararası bir seyahatin sizin için ve bebeğin sağlığı için uygun olup olmadığını öncelikle doktorunuza görüşün. İshal, uluslararası yolculuklarda önemli bir endişe kaynağıdır, çünkü gideceğiniz ülkenin yiyecekleri ve suları nedeniyle maruz kalabileceğiniz mikroplar sizi ishal edebilir. Bu da sizin su kaybı yaşamanıza neden olabilir.

 

İshali önlemek için aşağıdaki tavsiyeleri inceleyin:

 

·       Şişelenmiş bol miktarda su için

·       İçeceğiniz sütün pastörize olduğundan emin olun

·       Konserve meyve suları veya alkolsüz içecekler tüketin

·       Taze meyve ve sebze tüketin.

·       Yiyeceğiniz bütün et ve deniz ürünlerinin pişmiş olduğundan emin olun, değilse yemeyin

·       Gebelikte seyahat etmek için tavsiyeler

·       Pamuklu, rahat giysiler ve rahat ayakkabılar giyin.

·       Yanınıza yastık alın

·       Uzun seyahat dönemleri için dinlenmeye ve mola vermeye gayret edin

·       Yanınıza atıştırmalık gıdalar alın

·       Her zaman emniyet kemeri kullanın