Düşük riski; bir anne adayının karnındaki bebeğin düşmesi ihtimalidir... 
 

Bu ihtimal gebeliğin belli bir zamanına kadar bulunmaktadır. Bu yazımızda Düşük riski ne zaman biter? sorusunun cevabını vereceğiz…

 

Düşük Riski Nasıl Meydana Gelir?

 

Düşük riski anne adayının gebeliğinin belli bir zamanına kadar yaptığı tehlikeli hareketler ya da dış etkenlerden meydana gelen bir risktir. Düşük riskinin gerçekleşmesiyle beraber anne karnındaki bebeğin yaşamı sonlanır. Bu duruma sebep olan bazı faktörler vardır. Bunlar farklı kollara ayrılabileceği gibi tek seferde de sıralanabilir. Bu faktörler iç ve dış faktörlerdir. Anne karnında oluşan sorunlarla bebek düşebilmektedir. Bu iç faktörlerin oluşturduğu gebelik bitişidir. Bunun çeşitli sebepleri vardır.

 

Başka bir şekilde bebek kan uyuşmazlığı, alınan gıdaların zehirlemesi ve buna benzer faktörlerle anne karnında ölebilmektedir. Bebeğin ölmesi durumunda uzmanlar bir sıvı ve basınç göndererek yapay gebelik düşüşü oluştururlar. Buna ek olarak bebek; annenin duruş ve hareket bozuklukları, solunumu kötü etkileyen ve yetersiz olan hava kirliliği, yetersiz beslenme, rahim sorunu gibi sebeplerle de düşebilmektedir.

 

"Peki, tüm bu sorunlar için düşük riski ne zaman biter?" sorusuna düşük belli bir zamana kadar olabilmektedir şeklinde cevap verebiliriz. Yirminci haftaya kadar görülen durumlara düşük denilirken yirminci haftadan sonra meydana gelenlere ise erken doğum denilmektedir. Düşükte bebeğin hayatı tamamen sonlanırken erken doğumda daha tüm organları yeterince gelişmemiş kabul edilir ve bu yüzden bir müddet kuvözde bakım görür. Yine de düşükte olduğu gibi bebek ölü kabul edilmez. Erken doğmuş ve yaşayan bir birey olarak kabul edilir.

 

Düşükten Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

 

Düşük bazı durumlarda önlenebilir. Düşüğü önlemek için anne adayının sürekli ve düzenli şekilde doktor kontrollerine gitmesi gerekmektedir.

 

Eğer doktorun verdiği ilaç ya da iğneler varsa bunları düzenli şekilde uygulamalıdır.-Bazı durumlarda düşük riski fazla olduğundan doktorlar tarafından hastanede müşade altında kalması istenebilir. Bu durumlarda hasta, doktorun isteklerine uymalıdır.

 

On ikinci haftadan sonra her şey yoluna girse de anne adayı enfeksiyondan ve hastalıklardan uzak durmalıdır.